Stevnske medaljetagere

Der afholdes årligt et medaljetager arrangement, hvor stevnske idrætsudøvere eller repræsentanter for foreninger hyldes. 

Arrangementets vært er borgermesteren og finder sted samme aften som uddelingen af Stevnsprisen og Initiativprisen.

Læs Retningslinjer for Stevnske medaljetager-arrangement

 

Medaljetagere i Stevns Kommune

DM - Danmarksmesterskaber
NM Nordiske Mesterskaber, 
VM - Verdensmesterskaber
Årgangsmesterskab er anerkendt af Dansk Forening For Rosport som DM 

Rosport

Julie Bech Nielsen (8 år), Roklubben Stevns:

  • Sølv ved DM i 2 min. indendørs roning i Ergometer U 11 piger
  • Sølv ved NM indendørs roning i Ergometer U 11 piger 

Anna Iversen (14 år), Roklubben Stevns:

  • Guld ved DM i 4 min. indendørs roning i Ergometer U 15 piger
  • Bronze ved DM i 200 meter Sprint indendørs roning i Ergometer U 15 piger
  • Guld ved NM i 4 min. indendørs roning i Ergometer U 15 piger
  • Bronze ved NM i 4 min. indendørs roning i Ergometer U 15 piger
  • Guld ved Årgangsmesterskab i 500 meter Singel sculler Roning U15

Isabella Mary Draaby Bache (15 år), Roklubben Stevns:

  • Sølv ved DM i 2000 meter indendørs roning i Ergometer U 16 piger 
  • Guld ved NM i 2000 meter indendørs roning i Ergometer U 16 piger
  • Bronze ved NM i 200 meter Sprint indendørs roning i Ergometer U 17 piger

Roskilde Roklub:

  • Sølv ved DM i single sculler, 1000 meter
  • Bronze ved DM single sculler, 1000 meter
  • 2 x guld ved DM og kåret som årgangsmester i dobbelt sculler, 1000 meter
  • Guld ved DM i dobbelt sculler 1500 meter
  • Guld ved DM i U19, 2000 Meter, dobbelt 4
    Udtaget til landsholdet og fik 2. 4. pladser i dobbelt sculler ved Baltic cup

Jacob Iversen (16 år), Roklubben Stevns:

  • Guld ved DM i,200 meter Sprint indendørs roning i Ergometer U 16 drenge
  • Guld ved NM i 200 meter Sprint indendørs roning i Ergometer U 17 drenge
  • Bronze ved Årgangsmesterskab i 1000 m dobbelt sculler U17 drenge
    (1000 m dobbelt sculler U17 drenge er en holdpræstation - Jacob Iversen & Nikolaj Hausmann Olsen)

Nikolaj Hausmann Olsen (16 år), Roklubben Stevns:

  • Bronze ved Årgangsmesterskab i 1000 m dobbelt sculler U17 drenge
    (1000 m dobbelt sculler U17 drenge er en holdpræstation - Jacob Iversen & Nikolaj Hausmann Olsen)

August Riis Poulsen (15 år), Roklubben Stevns:

  • Bronze ved DM i 200 meter Sprint indendørs roning i Ergometer U 16 drenge

Kristina Bech Nielsen (13 år), Roklubben Stevns:

  • Sølv ved Årgangsmesterskab i 500 meter Singel sculler Roning

Noa Jakobsen (12 år), Rødvig Roklub:

  • Bronze ved DM i ergometerroning 380m.,2 min
  • Bronze ved NM i ergometerroning 395 m., 2 min

Thomas Hampen Andersen (13 år), Rødvig Roklub:

  • Guld ved DM i ergometerroning, 2 min, 528 m.
  • Guld ved DM i sprint, 100 m. (20,9 sek.)
  • Guld ved NM i ergometerroning, 2 min, 529m.
  • Guld ved NM i sprint, 100 m. (21,4 sek.)

Jan Olsen, Rødvig Roklub:

  • Guld ved DM i seniorsprint 200 m., 30, 4 sek.
  • Guld ved NM i seniorsprint 200 m., 30, 6 sek.

Løb og triatlon

Anne Holm (22 år), SHS Stevns

  • Guld ved DM i triatlon, Sprint, Elite
  • Bronze ved DM i løb, 8 km cross, U23

Kajsa Grønberg (17 år), SHS Stevns

  • Guld ved DM i Triatlon, Sprint Aspirant

Emil Holm (25 år), SHS Stevns og Danmark

  • Guld ved DM i triatlon, Sprint, Elite
  • Bronze ved VM i triatlon, Team mixed Relay, Elite

Joakim Schnack (17 år), SHS Stevns

  • Sølv ved DM i triatlon, Sprint, Aspirant
  • Guld ved DM i triatlon, Team mixed Relay, Aspirant
  • Bronze ved DM i løb, 6 km, cross, 16-17 år.

Magnus Lynge (17 år) SHS Stevns

  • Guld ved DM i triatlon, Team mixed Relay, Aspirant
  • Sølv ved DM i løb, 6 km, cross

Rosport

Anja Mainz (42 år), Rødvig Roklub: bronze ved DM i 1000m. ergometerroning

Frederikke Munch (16år), Rødvig Roklub: guld ved DM i U17 sprint 200 m. ergometerroning.

Jan Olsen (42 år), Rødvig Roklub: guld ved DM 1000 m. ski ergometer og bronze ved DM 4 x 500m. ski ergometer

Josefine Munch (9år), Rødvig Roklub: bronze ved DM U11, 2 min. ergometerroning 

Julieane Hoffman Hansen (10 år), Rødvig Roklub: sølv ved DM U11, 2 min. ergometerroning

Michael Mainz (43 år), Rødvig Roklub: bronze ved DM 4 x 500m. ski ergometer

Noa Jakobsen (10år), Rødvig Roklub: sølv ved DM U11, 2 min. ergometerroning

Oliver Steensen Meyer, Rødvig Roklub: bronze ved DM 4 x 500m. ski ergometer

Sara Blacharczyk (10 år), Rødvig Roklub: bronze ved DM U11, 2 min. ergometerroning 

Thomas Hampen (11 år), Rødvig Roklub: sølv ved DM U13, 2 min. ergometerroning

Tommy Knudsen, Rødvig Roklub: bronze ved DM 4 x 500m. ski ergometer

Anna Iversen (13 år), Roklubben Stevns: guld ved DM U15 dobbeltsculler 500m. og bronze ved DM U14 500m. roning

August Riis Lehnshøj Poulsen (14år), Roklubben Stevns: sølv ved DM U15 200m. sprint i ergometerroning og bronze ved DM U15 500 m. roning

Isabella Bache (14år), Roklubben Stevns: guld ved DM U15 dobbeltsculler 500m., sølv ved DM U15 500 m. roning og bronze ved DM Indendørs ergometerroning sprint 4 min 

Jakob Iversen (15 år), Roklubben Stevns: bronze ved DM U17 2000m. ergometerroning

Mai-Britt Bille Nielsen (60 år), Køge Roklub: guld ved DM i 1000m. ergometerroning og sølv ved DM i 2000m. ergometerroning. 

Rosport

Anna Iversen har vundet sølv ved EM i ergometer roning 2 min. og  ved EM i ergometer roning 100m. 

August Riss Poulsen har vundet bronze ved DM i roning dobbeltsculler 500m.

Cecilia Tornehøj Kroll har vundet sølv  ved DM i ergometerroning og bronze ved DM i roning. 

Frederikke Munch har vundet sølv ved DM i singlesculler. 

Isabella Marry Draaby Barche har vundet sølv ved DM i singlesculler og dobbeltsculler.

Jakob Iversen har vundet guld ved EM  i ergometerroning 200 m., sølv ved DM i singlesculler 500m., bronze ved EM i ergometerroning 4 min. og bronze ved DM i dobbeltsculler 500..  

Nikolaj Bakkeskov Andersen og Nikolaj Hausmann Olsen har vundet sølv ved DM i  firemandsscullere.

Sara Blacharczyk har vundet guld ved DM i ergometer.  


Bil  orienteringsløb

Ivan Jensen og Erik Molnit har vundet guld ved DM i bil-orienteringsløb.

Triatlon

Anne Holm har vundet  guld ved DM i Triatlon Sprint format.

Christina Munch Risgaard har vundet sølv ved DM i Triatlon, sprint distance.

Emil Holm har vundet  guld ved DM i Triatlon Sprint format.

Joakim Schnack har vundet guld ved DM i Triatlon hold og bronze ved DM i Triatlon team mixed relay.  

Pelle- Oscar Lambertsen har vundet guld ved DM i Triatlon hold. 

Petanque

Nikolaj Kirkeskov Gobjerg har vundet bronze ved DM i petanque double og trippel.

Badminton

Nikoline Danehøj nr. 3 og bronze i DM for hold U15 M/A

Rosport

Frederikke Munch nr. 1 og guld i single–sculler 14 år ved DM for ungdom afholdt i Holstebro

Patrick Klestrup nr. 2 og sølv i single–sculler 16 år ved DM for ungdom afholdt i Holstebro

Michael Kjøng Jørgensen nr. 3 og bronze i ergometerroning U 11 afholdt ved DM i Gladsaxe

Magnus Rex Mainz nr. 3 og bronze i ergometerroning U 13 afholdt ved DM i Gladsaxe

Jan Olsen Nr. 3 og bronze i ergometerroning Sprint senior afholdt ved DM i Gladsaxe

Kristina Bech Nielsen er kommet på 2. pladsen i 2 min sprint i ergometer-løb

Anna Iversen (U13) tog tre 1. pladser: 2 min sprint i ergometer, 100 m ergometerløbog 3000 m Coastal roning

Ida Malmberg har fået en 3. plads i 2 min sprit i ergometer

Isabella Bache har fået en 2. plads i 500 m sprint og en 2. plads i Coastal 3000 m

August Poulsen har fået både en 2. plads i ergometer 2 mins sprint, 1. plads i 100 m sprint og en 2. plads i Coastal 3000 m

Sofie Kristensen fået en 3. plads i 2 mins sprint

Jacob Iversen (U15) tog en 2. plads i ergometer 2 mins sprit og en 2. plads i Coastal 3000 m

Nikolaj Andersen (U15) tog en 3. plads i 2 mins sprint og en 1. plads i 3000m  i DM i coastal

Nikolai Olesen (U15) fik en 1. plads i 3000 m coastal i DM

Malthe Thrane Christiansen (U17) blev Danmarksmester (1. plads) i 1500 m. dobbelsinglesculler og tog i U19 en 3. plads i singlesculler 2000 m kortbane

Cecilia Tornehøj Kroll (U13) er blevet årgangsmester (DM for juniorer) i single sculler 1x på vand (1. plads) og er blevet Danmarksmester i Ergometer roning i 2 min. sprint (1. plads)

Nikoline Tornehøj Kroll (U17) er blevet nr. 2 til årgangsmesterskaberne (DM for juniorer) på 1000 meter i single sculler på vand og ved de Nordiske Mesterskaber (U19) blevet nr. 3 i 4x på vand. 

Ridning

Annika Andersen nr 1 og guld i DM military for kategori 2 ponyer og DM bronze i military for hold 4 deltagere

Triatlon

Joakim Schnack nr. 1 og guld i DM Hold Ungdom samt nr. 3 og bronze i DM mixed relay ungdom

Pelle-Oskar Lambertsen nr. 3 og Bronze i DM serien for Klubhold

Emil Holm blev dansk mester i Triathlon, nr. 3 og bronze ved Nordisk Mesterskab og DM sølv mixed relay (Olympisk disciplin)

Anne Holm Dansk Vicemester (sølv) i Triathlon og nr. 3 og sølv ved Nordisk Mesterskab samt nr. 1 og Guld DM junior

Christina Munch Risgaard nr. 1 og guld DM Tri –serien, med flest optjente point. DM guld på den olympiske distance er en individuel guld medalje men samtidig en del af DM tri serien. Nordiske mesterskaber vandt hun sølv på sprint distancen

Motocross

Oliver Olsen: DMU Motocross 2017 DM Bronze

Rosport

Nikoline Tornehøj Kroll: Sølv Ergometer DM, stafet, Guld DM coastalroning mix.
Malthe Thrane Christiansen: Sølv Ergometer DM stafet, Guld DM Coastalroning mix.
Poul Bramsen: Bronze, Coastal (39) DM dobbeltcoastal.
Jacob Frydenlund Larsen: Bronze,  Coastal DM, dobbeltcoastal.
Jakob Iversen: 2 x Guld DM Ergometer, sprint og almindelig dist. Guld singlesculler Årgangsmesterskaberne (DM i dansk forening for rosport regi), Bronze dobbeltfirer, årgangsmesterskaberne.
Nikolaj Hallsman Olsen: Bronze, Årgangsmesterskaberne dobbeltfirer Nikolaj Bakkeskov Andersen:  Bronze årgangsmesterskaber dobbeltfirer, sølv DM i ergometer.
August Riis Poulsen: Sølv DM i Ergometer og bronze ved årgangsmesterskaberne, dobbeltfirer.
Anna Iversen: Sølv DM i Ergometer.
Cecilia Tornehøj Kroll: Bronze DM Ergometer, Bronze singlesculler Årgangsmesterskaberne.
Katrine Højgaard: Sølv DM ergo stafet
Andreas Møller: Sølv DM i ergo, stafet.
Kevin Joensen: 2 min i ergometerroning for u13 nr. 2 og DM-sølv, 100 m sprint i ergometerroning for u 13. nr. 2 og DM-sølv ved Danmarksmesterskaberne i ergometerroning.
Frederikke Munch: 500m roning i singel-sculler nr. 1 og DM-guld ved årgangsmesterskaber i Holstebro for u 15-roere.

Triatlon

Anne Holm: Elite EM Guld Mixed Relay EUROPAMESTER, Elite DM Guld Mixed Relay, Elite DM Sølv 3  afdelinger, Junior DM Sølv 3 afdelinger, Junior DM Sølv Sprint Non draft
Emil Holm: U23DM Sølv, Elite DM Bronze, Elite DM Guld Klubhold, U23 DM Bronze Kort Cross, U23 DM Bronze 10 km Landevej
Pelle-Oskar Lambertsen: Elite DM Bronze Mixed Relay, Elite DM Guld Klubhold, Junior DM Sølv Sprint Non draft
Joakim Schnack:Ungdom DM Guld Sprint Non draft, Ungdom DM Bronze DM serien, Ungdom DM Guld Holdkørsel 

Badminton

Julia Rysgaard: U11 pigehold DM Guld
Athena Starup: U11 pigehold DM Guld
Jessica Gustafson: U11 pigehold DM Guld
Ida Traczyk:  U11 pigehold DM Guld
Samantha Bovien Rørgren: U15 pigehold DM Guld
Nikoline Danehøj: U15 pigehold DM Guld
Mie Østergaard Hansen: U15 pigehold DM Guld
Natasja Bastkjær Hansen: U15 pigehold DM Guld

Rødvig Roklub

Sølv, Patrick Klestrup, DM i ergometerroning, 200 m sprint, drenge junior C

Roklubben Stevns 

Guld, Jacob Raahauge Iversen, DM i ergometerroning
Guld,Jacob Raahauge Iversen, årgangsmesterskaber, junior D drenge
Guld, Nikoline Tornehøj Kroll, årgangsmesterskaber (dobbeltsculler), junior C piger.
Guld, Katrine Højgaard, årgangsmesterskaber (dobbeltsculler) junior C piger
Guld, Frederikke Munch, årgangsmesterskaber (sprint) junior D piger
Sølv, Frederikke Munch, årgangsmesterskaber junior D piger
Bronze, Julie Munch, årgangsmesterskaber, junior C piger
Guld, Noah Leen Jensen, årgangsmesterskaber (500 meter ergometerroning) U13 drenge
Sølv, Noah Leen Jensen, årgangsmesterskaber (sprint ergometerroning) U13 drenge
Sølv, Maja Møller, årgangsmesterskaber (500 meter ergometerroning) U13 piger
Bronze, Mike Crillesen, årgangsmesterskaber (dobbeltsculler) U15 drenge
Bronze, Andreas Møller, årgangsmesterskaber (dobbeltsculler) U15 drenge

Årgangsmesterskaber er Dansk Forening for Rosports (DFfR) betegnelse for junior DM

SHS-Stevns

Guld, Emil Holm, senior, DM hold triatlon (individuelt dm)
Guld, Emil Holm, senior: DM hold, bedste hold i den samlede DM-serie
Bronze, Emil Holm U23, DM kort cross (atletik) 
Guld, Anne Holm, ungdom B: DM triatlon (sprint)
Guld, Anne Holm, ungdom B: DM triatlon, (sprint, enkeltstart)
Sølv, Anne Holm, senior: DM triatlon (sprint)
Nr, 7 i finalen ved Ungdoms EM, vandt en semifinale (ud af 3)
Guld, Joakim Schnack, aspirant: DM triatlon (mindste aldersgruppe)
Guld, Joakim Schnack, aspirant: DM triatlon (Enkeltstart)
Guld, Laurits Holm, ungdom B: DM triatlon 
Sølv, Laurits Holm, ungdom B: DM Hold (individuelt dm)
Sølv, Pelle Oskar Lambertsen, ungdom B: DM Hold (individuelt) - sammen med Laurits Holm

Erik Bo Molnit og Ivan Jensen, bilorientering

DM-guld, klasse B

Anne Holm,  Store Heddinge, triatlon

Sølv, DM Elite Kvinder (5 afdelinger)
Bronze, European Championships i junior Mixed Team Relay. Bedste kortdistance resultat siden 2004 (Rasmus Henning).

Emil Holm, Store Heddinge, triatlon

Guld: DM Junior Elite Sprint
Guld: DM Klubhold Elite Herrer
Guld: DM Holdkørsel Elite Herrer
Bronze: DM Elite Herrer (5 afdelinger)
Løb/Dansk Atletik Forbund
Guld: DM Kort cross U20
Guld: DM 1500 meter bane U20
Bronze: DM 3000 meter bane U20

Pelle-Oskar Lambertsen, Rødvig, triatlon

Guld: DM Ungdom B Elite Sprint
Guld: DM Ungdom B Holdkørsel

Laurits Holm, Rødvig, triatlon

Guld: DM Ungdom B Holdkørsel

Pelle-Oskar 1999 (Rødvig)

Dansk mester i Triathlon Ungdom A, 2. plads til hold DM Ungdom A.

Anne Holm 1999 (Store Heddinge)

Dansk mester i triatlon Ungdom B, Bronze for elite kvinder overall DK 

Emil Holm 1996 (Store Heddinge)

Dansk mester på 5.000 meter løb og bronze på 1.500 meter løb, dansk mester for hold-triathlon, junior, Sølv DM i triatlon, 5'er til Europa-Cup triatlon (England)

Anne-Kristine HaunsvigRoklubben Stevns

Sølvmedalje Junior DM i dobbeltfirer 

Henrik Larsen

Guldmedalje Rally i klassen Standard National

Freja FrobergKøge Bueskyttelaug

2 x Guldmedalje DM udendørs og DM 3D felt 

Emil HolmSHS-Stevns, Cykelklubben SCM, Stevns Løbeklub, Ganløse Tri-Center og Køge Atletik

Guld v. DM Triatlon Ungdom B, DM Duatlon Ungdom B, DM Triatlon Holdkørsel Junior og DM Triatlon Klubhold Senior. 
Sølv v. DM Kort cross årgang 96/97

Anne Holm , SHS-Stevns, Cykelklubben SCM, Stevns Løbeklub, Ganløse Tri-Center og Køge Atletik

Sølvmedalje v. DM Triatlon Ungdom A og DM Duatlon Ungdom A

Søren Boserup, Valløby Motion

Guldmedalje ved DM i 24 timers løb 160,992 km.

Kristina Klindt, Dansk Køre Selskab

Guldmedalje ved DM i disciplinen Kørsel med hest og vogn i klassen for enspænder-pony.

Kurt KlindtDansk Køre Selskab

Guldmedalje ved DM i disciplinen Kørsel med hest og vogn i klassen for tospand hest.

Magnus Skovbo, Bokseklubben Stevns

Guldmedalje ved de Nationale Begyndermesterskab i letweltervægt

Jacob RasmussenBokseklubben Stevns

Sølvmedalje ved de Nationale Begynderskab i letweltervægt

Bjørn SørensenBokseklubben Stevns

Sølvmedalje ved de Nationale Begyndermesterskab i sværvægt

Anne Kristine HaunsvigRoklubben Stevns

Guld ved DM i dobbeltfirer med styrmand 13-14 år

Camilla NielsenRoklubben Stevns

Bronze ved DM i single-sculler 16 år

Fie NissenRoklubben Stevns

Bronze ved DM i single-sculler 15 år