Du er her

Stevnske medaljetagere

Stevns Kommune vil gerne give et skulderklap til de idrætsudøvere, der har præsteret noget ekstraordinært.

Deadline for indsendelse af kandidater er den 31. oktober 2019.

Værd at vide om de stevnske medaljetagere

Fold alle ud
  • Medaljetagere 2018

    Badminton

    Nikoline Danehøj nr. 3 og bronze i DM for hold U15 M/A

    Rosport

    Frederikke Munch nr. 1 og guld i single–sculler 14 år ved DM for ungdom afholdt i Holstebro
    Patrick Klestrup nr. 2 og sølv i single–sculler 16 år ved DM for ungdom afholdt i Holstebro
    Michael Kjøng Jørgensen nr. 3 og bronze i ergometerroning U 11 afholdt ved DM i Gladsaxe
    Magnus Rex Mainz nr. 3 og bronze i ergometerroning U 13 afholdt ved DM i Gladsaxe
    Jan Olsen Nr. 3 og bronze i ergometerroning Sprint senior afholdt ved DM i Gladsaxe
    Kristina Bech Nielsen er kommet på 2. pladsen i 2 min sprint i ergometer-løb
    Anna Iversen (U13) tog tre 1. pladser: 2 min sprint i ergometer, 100 m ergometerløbog 3000 m Coastal roning
    Ida Malmberg har fået en 3. plads i 2 min sprit i ergometer
    Isabella Bache har fået en 2. plads i 500 m sprint og en 2. plads i Coastal 3000 m
    August Poulsen har fået både en 2. plads i ergometer 2 mins sprint, 1. plads i 100 m sprint og en 2. plads i Coastal 3000 m
    Sofie Kristensen fået en 3. plads i 2 mins sprint
    Jacob Iversen (U15) tog en 2. plads i ergometer 2 mins sprit og en 2. plads i Coastal 3000 m
    Nikolaj Andersen (U15) tog en 3. plads i 2 mins sprint og en 1. plads i 3000m  i DM i coastal
    Nikolai Olesen (U15) fik en 1. plads i 3000 m coastal i DM
    Malthe Thrane Christiansen (U17) blev Danmarksmester (1. plads) i 1500 m. dobbelsinglesculler og tog i U19 en 3. plads i singlesculler 2000 m kortbane
    Cecilia Tornehøj Kroll (U13) er blevet årgangsmester (DM for juniorer) i single sculler 1x på vand (1. plads) og er blevet Danmarksmester i Ergometer roning i 2 min. sprint (1. plads)
    Nikoline Tornehøj Kroll (U17) er blevet nr. 2 til årgangsmesterskaberne (DM for juniorer) på 1000 meter i single sculler på vand og ved de Nordiske Mesterskaber (U19) blevet nr. 3 i 4x på vand. Meget flot når man tænker på hun kun er 15 år


    Ridning

    Annika Andersen nr 1 og guld i DM military for kategori 2 ponyer og DM bronze i military for hold 4 deltagere

    Triatlon

    Joakim Schnack nr. 1 og guld i DM Hold Ungdom samt nr. 3 og bronze i DM mixed relay ungdom
    Pelle-Oskar Lambertsen nr. 3 og Bronze i DM serien for Klubhold
    Emil Holm blev dansk mester i Triathlon, nr. 3 og bronze ved Nordisk Mesterskab og DM sølv mixed relay (Olympisk disciplin)
    Anne Holm Dansk Vicemester (sølv) i Triathlon og nr. 3 og sølv ved Nordisk Mesterskab samt nr. 1 og Guld DM junior
    Christina Munch Risgaard nr. 1 og guld DM Tri –serien, med flest optjente point. DM guld på den olympiske distance er en individuel guld 
    medalje men samtidig en del af DM tri serien. Nordiske mesterskaber vandt hun sølv på sprint distancen

  • Medaljetagere 2017

    Motocross

    Oliver Olsen: DMU Motocross 2017 DM Bronze

    Rosport

    Nikoline Tornehøj Kroll: Sølv Ergometer DM, stafet, Guld DM coastalroning mix.
    Malthe Thrane Christiansen: Sølv Ergometer DM stafet, Guld DM Coastalroning mix.
    Poul Bramsen: Bronze, Coastal (39) DM dobbeltcoastal.
    Jacob Frydenlund Larsen: Bronze,  Coastal DM, dobbeltcoastal.
    Jakob Iversen: 2 x Guld DM Ergometer, sprint og almindelig dist. Guld singlesculler Årgangsmesterskaberne (DM i dansk forening for rosport regi), Bronze dobbeltfirer, årgangsmesterskaberne.
    Nikolaj Hallsman Olsen: Bronze, Årgangsmesterskaberne dobbeltfirer Nikolaj Bakkeskov Andersen:  Bronze årgangsmesterskaber dobbeltfirer, sølv DM i ergometer.
    August Riis Poulsen: Sølv DM i Ergometer og bronze ved årgangsmesterskaberne, dobbeltfirer.
    Anna Iversen: Sølv DM i Ergometer.
    Cecilia Tornehøj Kroll: Bronze DM Ergometer, Bronze singlesculler Årgangsmesterskaberne.
    Katrine Højgaard: Sølv DM ergo stafet
    Andreas Møller: Sølv DM i ergo, stafet.
    Kevin Joensen: 2 min i ergometerroning for u13 nr. 2 og DM-sølv, 100 m sprint i ergometerroning for u 13. nr. 2 og DM-sølv ved Danmarksmesterskaberne i ergometerroning.
    Frederikke Munch: 500m roning i singel-sculler nr. 1 og DM-guld ved årgangsmesterskaber i Holstebro for u 15-roere.

    Triatlon

    Anne Holm: Elite EM Guld Mixed Relay EUROPAMESTER, Elite DM Guld Mixed Relay, Elite DM Sølv 3  afdelinger, Junior DM Sølv 3 afdelinger, Junior DM Sølv Sprint Non draft
    Emil Holm: U23DM Sølv, Elite DM Bronze, Elite DM Guld Klubhold, U23 DM Bronze Kort Cross, U23 DM Bronze 10 km Landevej
    Pelle-Oskar Lambertsen: Elite DM Bronze Mixed Relay, Elite DM Guld Klubhold, Junior DM Sølv Sprint Non draft
    Joakim Schnack:Ungdom DM Guld Sprint Non draft, Ungdom DM Bronze DM serien, Ungdom DM Guld Holdkørsel 

    Badminton

    Julia Rysgaard: U11 pigehold DM Guld
    Athena Starup: U11 pigehold DM Guld
    Jessica Gustafson: U11 pigehold DM Guld
    Ida Traczyk:  U11 pigehold DM Guld
    Samantha Bovien Rørgren: U15 pigehold DM Guld
    Nikoline Danehøj: U15 pigehold DM Guld
    Mie Østergaard Hansen: U15 pigehold DM Guld
    Natasja Bastkjær Hansen: U15 pigehold DM Guld

  • Medaljetagere 2016

    Rødvig Roklub

    Sølv, Patrick Klestrup, DM i ergometerroning, 200 m sprint, drenge junior C

    Roklubben Stevns 

    Guld, Jacob Raahauge Iversen, DM i ergometerroning
    Guld,Jacob Raahauge Iversen, årgangsmesterskaber, junior D drenge
    Guld, Nikoline Tornehøj Kroll, årgangsmesterskaber (dobbeltsculler), junior C piger.
    Guld, Katrine Højgaard, årgangsmesterskaber (dobbeltsculler) junior C piger
    Guld, Frederikke Munch, årgangsmesterskaber (sprint) junior D piger
    Sølv, Frederikke Munch, årgangsmesterskaber junior D piger
    Bronze, Julie Munch, årgangsmesterskaber, junior C piger
    Guld, Noah Leen Jensen, årgangsmesterskaber (500 meter ergometerroning) U13 drenge
    Sølv, Noah Leen Jensen, årgangsmesterskaber (sprint ergometerroning) U13 drenge
    Sølv, Maja Møller, årgangsmesterskaber (500 meter ergometerroning) U13 piger
    Bronze, Mike Crillesen, årgangsmesterskaber (dobbeltsculler) U15 drenge
    Bronze, Andreas Møller, årgangsmesterskaber (dobbeltsculler) U15 drenge

    Årgangsmesterskaber er Dansk Forening for Rosports (DFfR) betegnelse for junior DM

    SHS-Stevns

    Guld, Emil Holm, senior, DM hold triatlon (individuelt dm)
    Guld, Emil Holm, senior: DM hold, bedste hold i den samlede DM-serie
    Bronze, Emil Holm U23, DM kort cross (atletik) 
    Guld, Anne Holm, ungdom B: DM triatlon (sprint)
    Guld, Anne Holm, ungdom B: DM triatlon, (sprint, enkeltstart)
    Sølv, Anne Holm, senior: DM triatlon (sprint)
    Nr, 7 i finalen ved Ungdoms EM, vandt en semifinale (ud af 3)
    Guld, Joakim Schnack, aspirant: DM triatlon (mindste aldersgruppe)
    Guld, Joakim Schnack, aspirant: DM triatlon (Enkeltstart)
    Guld, Laurits Holm, ungdom B: DM triatlon 
    Sølv, Laurits Holm, ungdom B: DM Hold (individuelt dm)
    Sølv, Pelle Oskar Lambertsen, ungdom B: DM Hold (individuelt) - sammen med Laurits Holm

  • Medaljetagere 2015

    Erik Bo Molnit og Ivan Jensen, bilorientering

    DM-guld, klasse B

    Anne Holm,  Store Heddinge, triatlon

    Sølv, DM Elite Kvinder (5 afdelinger)
    Bronze, European Championships i junior Mixed Team Relay. Bedste kortdistance resultat siden 2004 (Rasmus Henning).

    Emil Holm, Store Heddinge, triatlon

    Guld: DM Junior Elite Sprint
    Guld: DM Klubhold Elite Herrer
    Guld: DM Holdkørsel Elite Herrer
    Bronze: DM Elite Herrer (5 afdelinger)
    Løb/Dansk Atletik Forbund
    Guld: DM Kort cross U20
    Guld: DM 1500 meter bane U20
    Bronze: DM 3000 meter bane U20

    Pelle-Oskar Lambertsen, Rødvig, triatlon

    Guld: DM Ungdom B Elite Sprint
    Guld: DM Ungdom B Holdkørsel

    Laurits Holm, Rødvig, triatlon

    Guld: DM Ungdom B Holdkørsel

  • Medaljetagere 2014

    Pelle-Oskar 1999 (Rødvig)

    Dansk mester i Triathlon Ungdom A, 2. plads til hold DM Ungdom A.

    Anne Holm 1999 (Store Heddinge)

    Dansk mester i triatlon Ungdom B, Bronze for elite kvinder overall DK 

    Emil Holm 1996 (Store Heddinge)

    Dansk mester på 5.000 meter løb og bronze på 1.500 meter løb, dansk mester for hold-triathlon, junior, Sølv DM i triatlon, 5'er til Europa-Cup triatlon (England)

  • Medaljetagere 2013

    Anne-Kristine HaunsvigRoklubben Stevns

    Sølvmedalje Junior DM i dobbeltfirer 

    Henrik Larsen

    Guldmedalje Rally i klassen Standard National

    Freja FrobergKøge Bueskyttelaug

    2 x Guldmedalje DM udendørs og DM 3D felt 

    Emil HolmSHS-Stevns, Cykelklubben SCM, Stevns Løbeklub, Ganløse Tri-Center og Køge Atletik

    Guld v. DM Triatlon Ungdom B, DM Duatlon Ungdom B, DM Triatlon Holdkørsel Junior og DM Triatlon Klubhold Senior. 
    Sølv v. DM Kort cross årgang 96/97

    Anne Holm , SHS-Stevns, Cykelklubben SCM, Stevns Løbeklub, Ganløse Tri-Center og Køge Atletik

    Sølvmedalje v. DM Triatlon Ungdom A og DM Duatlon Ungdom A

  • Medaljetagere 2012

    Søren Boserup, Valløby Motion

    Guldmedalje ved DM i 24 timers løb 160,992 km.

    Kristina Klindt, Dansk Køre Selskab

    Guldmedalje ved DM i disciplinen Kørsel med hest og vogn i klassen for enspænder-pony.

    Kurt KlindtDansk Køre Selskab

    Guldmedalje ved DM i disciplinen Kørsel med hest og vogn i klassen for tospand hest.

    Magnus Skovbo, Bokseklubben Stevns

    Guldmedalje ved de Nationale Begyndermesterskab i letweltervægt

    Jacob RasmussenBokseklubben Stevns

    Sølvmedalje ved de Nationale Begynderskab i letweltervægt

    Bjørn SørensenBokseklubben Stevns

    Sølvmedalje ved de Nationale Begyndermesterskab i sværvægt

    Anne Kristine HaunsvigRoklubben Stevns

    Guld ved DM i dobbeltfirer med styrmand 13-14 år

    Camilla NielsenRoklubben Stevns

    Bronze ved DM i single-sculler 16 år

    Fie NissenRoklubben Stevns

    Bronze ved DM i single-sculler 15 år

Sidst opdateret

14.02.2019